URB

VÁROSÉPÍTÉSZET 2 // 2020 ŐSZ


MOODLE OPEN / MOODLE PASS

A VÁROSÉPÍTÉSZET 2 tantárgy a Városépítészet 1 elméleti előadássorozatra épül. Valós tervezési feladaton keresztül ismertet meg a településtervezés három tervcsoportjával, melyekben az építészeknek fontos feladatuk, szerepük van:

  • településfejlesztés stratégiai tervezése (városfejlesztési stratégia, ITS): nagy léptékű, multidiszciplináris, a fizikai, természeti, gazdasági és társadalmi környezet összefüggéseire épülő középtávú fejlesztési program, mely a valós helyzet felmérése alapján meghatározza és kommunikálja a fejlesztési célokat;
  • településrendezés (településszerkezeti terv, helyi építési szabályzat, szabályozási terv): a fejlesztési céloknak megfelelő műszaki tervezés, feladata elsősorban a különböző szakágak terveinek összehangolása, az építési tevékenység jogi és műszaki kereteinek rögzítése;
  • városépítészet (beépítési tervek, környezetalakítási tervek): épületcsoportok, térrendszerek építészeti tervezése, célja a településrendezési terv keretein belül a beépítés, a környezetalakítás, az arculat meghatározása.

A Városépítészet 2 tantárgy célja, hogy egy valós tervezési feladaton keresztül előkészítse a jövő építészei arra, hogy képesek legyenek

  • városi léptékű tervezési feladatok megoldására
  • a városi terek tervezésére, melynek eredménye jól használható városi léptékű fizikai tér
  • a 1:500-as léptékű beépítési terv (masterplan) készítésére
  • adatok felkutatására, megértésére, rendszerezésére, értékelésére és felhasználására a tervezésben (jövőkép, koncepció, tervezési program-alkotás), valamint adatok alapszintű térképi (térinformatikai) ábrázolására
  • szakmai tervek és szövegek (szakirodalom, jogszabályok) kezelésére, értelmezésére,
  • tervek vizuális és verbális prezentálására, a lényeg kiemelésére, a gondolatok kommunikálására,
  • a városépítészeti léptékű műszaki ábrázolásra (helyszínrajzok, metszetek, nézetek, látványok),
  • szakmai team-munkára.

Tantárgyfelelős: Szabó Árpád – szabo.arpad at urb.bme.hu


Zugló, Eco-housing tömb és környezete  

Oktatók: Szabó Julianna PhD / Babos Annamária

Istvánmező Zugló erősen átalakuló területe. A nagy állami sportfejlesztések árnyékában egy új típusú lakóterület alakul ki. Új társasházak, koramodern sorházak, rossz állapotú, szociális lakásokat tartalmazó 19. századi bérházak, a futurisztikus E-Co-Housing projekt mellett a kiürített önkormányzati épületek és üres telkek további átalakulást sejtetnek.

Milyen lesz a jövő Istvánmezője? Hogyan fognak együtt élni a különböző hátterű emberek? Hogyan tudnak integrálódni az E-Co-Housing projekt újszerű gondolatai? Milyen további fejlesztések szükségesek/lehetségesek még a környéken? Segíthet-e a tudatos várostervezés és -fejlesztés egy közösségibb életforma és egy új szomszédsági identitás kialakításában? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a félévben a helyszín elemzésével, a környékbeliek véleményének megismerésével, fejlesztési koncepciók kidolgozásával. A félév során betekinthettek Budapest legnagyobb Európai Uniós lakásprojektjébe, és ha kedvetek van, a későbbiekben is követhetitek a kísérlet eredményeit.

A keresztféléves kurzussal szeretnénk lehetőséget adni, hogy a tervezési tantárgyat más tárgyak ütközése nélkül teljesítsétek. Ezért a tantárgy felvételét csak abban az esetben engedélyezzük, ha a péntek 10.15 és 14.15 közötti törzsidőben nem fed át más felvett tárggyal.


Tárgyfelvétel feltételei

A Városépítészet 2 tárggyal azonos időpontban más tantárgyak felvétele az alábbiak szerint lehetséges:

  • a tantárgy felvételét csak abban az esetben engedélyezzük, ha az egyéb tantárgyak a 6 kontakt órából maximum 2 óra időtartamban fednek át a Városépítészet 2 gyakorlati óráival. Ebben az esetben fel kell iratkozni a tantárgyfelelős által vezetett listára és a tantárgy teljesítéséhez a tankörvezető külön feladatot írhat elő.
  • a tantárgy felvételét nem engedélyezzük, ha az egyéb tantárgyak a 6 kontakt órából 2 óránál nagyobb időtartamban fednek át a Városépítészet 2 gyakorlati óráival.
  • azok számára akiknek az egyéb tantárgyak a 6 kontakt órából 2 óránál nagyobb időtartamban fednek át a Városépítészet 2 kedd délelőtti gyakorlati óráival, ajánljuk a szerda délutáni tankörbe való jelentkezést (tankör 4). Ebben az esetben nyomatékosan kérjük, hogy a párhuzamos Építéskivitelezés-tárgy 12.00-tól kezdődő óráira jelentkezzetek, hogy utána a Városépítészet óra megszakításmentesen tudjon folyni.