LÁGYMÁNYOSI DOHÁNYGYÁR / KOMPLEX 2016

BMEEPUIT811 Komplex 1T 10 kredit, BMEEPUIS811 Komplex 1S 6 kredit

Tanszékünkön a Komplex jellegzetessége egy olyan érzékeny és kreatív tervezői szemlélet, mely komplex módon tekint nemcsak az épületre, hanem az azt körülvevő városi és társadalmi környezetre is. Épületet tervezünk tehát, olyan komplex szemlélettel, ahol az építészeti formálás mellett nemcsak a szakági, szerkezeti vonatkozások, de a tágabb környezet szempontjai is érvényesülnek.

A munka a megismerés folyamatával kezdődik, mely a település adottságainak, problémáinak helyzetfeltárása során, városépítészeti programból kiinduló, abba szervesen illeszkedő, a környezetéhez és a városi szövethez minél érzékenyebben viszonyuló épületet eredményez. A végeredmény azonban már egy nemcsak városépítészeti, hanem minden szempontból komplexen tervezett épület, melynek első félévben az engedélyezési szintű terve, majd a második félév végére a kiviteli terve készül el, minden szakági vonatkozásával együtt.

A tervezési módszerek mellett nagy hangsúlyt fektetünk a közös munka, a koncepcióalkotás, a programelemzés, prezentációs készség fejlesztésére is – folyamatosan figyelve egymásra, hogy az építész munkához szükséges készségeket a lehető legkomplexebb módon, személyre szabottan fejlesszük.

Tervezési helyszínünk a LÁGYMÁNYOSI DOHÁNYGYÁR tömbje. Az inspiráló helyszín mellett a félév valódi vonzerejét az jelentheti, hogy a Lechner Tudásközponttal együttműködve valós tervezési programon dolgozunk, melyet a tényleges fejlesztési elképzelések adják.

A Lechner Tudásközpont hosszú távú célja a helyenként szecessziós formajegyeket mutató, historizáló stílusban épült dohánygyári terület kulturális rehabilitációja. A Dohánygyár Gépház épületében megvalósuló Építészeti Centrum legfontosabb feladata – a különböző korok építészeti hagyományainak ápolása mellett – a vizuális kultúrához kapcsolódó programok, workshopok, kiállítások, beszélgetések helyszínének biztosítása. A Kiállítótér funkció megvalósításával a terület eddig irodaként hasznosított tereinek feltöltése a cél. Magyarországon nincs olyan megfelelő színvonalú állandó kiállítótér, ahol az ország építészeti, tájépítészeti, belsőépítészeti remekeit lehet megtekinteni. A Lechner kötelékéhez tartozó Dokumentációs és Információs Központban elhelyezett állomány bemutatása, az eddig többnyire raktárakban lévő építészeti hagyatékok, életművek kiállítása a Dohánygyár területén ezt hivatott pótolni. A fiatal kreatívokat segítő co-working iroda a pályakezdő vállalkozásoknak nyújt a Dohánygyár területén megfizethető irodabérlési lehetőséget, professzionális felszereltségével segítve pályájuk elindulását.

A műterem oktatói:          Fonyódi Mariann PhD, Herczeg László (Zsolnay Kulturális Negyed)

A jelentkezés módja:       fonyodi.mariann@urb.bme.hu

plakat_2016 sm